fbpx
Miten asiantuntija tuplaa katteen taantumassa? (90 min)
Uusi webinaarikoulutus!
Eventium järjestää nyt koulutuksen:

Miten asiantuntija tuplaa katteen taantumassa? (90 min)

227 euroa /hlö + alv

227 EUR

01.12.2023, Etäkoulutus , Etäkoulutus 23 marraskuun, 2023 Sampo Korppoo

Johtaminen ja esihenkilötaidot , Liiketoiminnan kehittäminen , Markkinointi ja viestintä , Myynti , Toiminnan kehittäminen

(4.8)

Palaute aikaisemmista koulutuksista:

  • - ”Parasta valmennuksessa oli valmentajan syvä asiantuntemus aiheesta ja innostava tapa kertoa asiat ymmärrettävästi”

  • - ”Saimme runsaasti uusia ajatuksia ja nopeasti käytäntöön vietäviä oppeja”

  • - ”Työskentelymallit ovat tehokkaita, monessa liemessä keitettyjä ja punnittuja”

  • - ”Oli helppoa tulla kiteytyksen ammattilaisten pöytään”

  • - ”Oli aikaa pysähtyä ja yhdessä miettiä, miksi ja kenelle tuotteistamme palvelua”

  • - ”Saimme selkeyttä, työkaluja ja intoa palvelujen kehittämiselle”

  • - ”Ydinviesti, mitä haimme löytyi ja saimme ideoita törkeän lupauksen kiteyttämiseen”

  • - ”Kaikessa paistaa vetäjän laaja-alainen kokemus, sekä taitava asioiden ja ideoinnin eteenpäin vieminen. Lisäksi tämä oli vielä sangen mukavaakin”

    WebAkatemian webinaari, yhteistyössä Eventium


    Mitä tehdä, jos kauppa ei käy laskusuhdanteessa? Miten tuotteistamalla nostat myyntiä ja vähennät kuluja?


    Talouden laskusuhdanteet paljastavat ikävästi yrityksesi pehmeät kohdat. Silloin myös yrittäjissä ja palkkajohtajissa erottuu kaksi ryhmää. He, jotka pistävät hihat heilumaan ja he, jotka käpertyvät odottamaan taloussään paranemista. Sinä haluat kuulua ensimmäiseen ryhmään.

    Webinaarissa opit kiteytetysti, miten tuotteistat asiantuntijoidesi palvelusta hittipalvelun.

    Tuotteistaminen tarkoittaa keinoja, joilla poistat ostamisen esteitä. Se on psykologista sodankäyntiä kahta umpikieroa vihollista vastaan.

    Viekkain vastustajasi on jokaista asiakasta nakertava virheen pelko. Erityisesti tiukkoina talouden aikoina asiakkaasi riskin tunne kasvaa niin suureksi, että hän ei uskalla ostaa. Usein se johtuu siitä, että myyjäsi mongertaa niin mutkikkaasti. Toinen tyypillinen ongelma on todella epäselvä hinnoittelu.

    Heti hyvänä kakkosena tulee meitä jokaista riivaava pohjaton laiskuus. Suomalaiselta myyjältä on niin vaikeaa tilata mitään, että lukemattomat hyvätkin palvelut ja tuotteet jäävät hyllyyn pölyttymään.

    Ohjelmaan sisältyy käytännön esimerkkejä tuoreista, kotimaisista tuotteistusprojekteista.

    Bonus
    Jokainen osallistuja tekee analyysin oman yrityksensä tuotteistuksen lähtötilanteesta ja saa siitä palautteen.


    Kenelle
    – Yrittäjille
    – Toimitusjohtajille ja liiketoimintajohtajille
    – Tuote- ja palvelukehityksestä vastaaville
    – Erityisesti asiantuntijapalveluita tarjoavalle. Valmennus ei ole optimaalinen fyysisiä tuotteita myyvälle.
    – Palveluitaan usein asiakaskohtaisesti räätälöivälle
    – Asiantuntijoille, jotka haluaisivat saada mitä ansaitsevat ja myydä enemmän


    KouluttajaTommi Elomaa, Miten asiantuntija tuplaa katteen taantumassa? -kouluttaja
    Valmentajana toimii Tommi Elomaa Noste Oy:stä. Tommi on valmentaja, joka on käytännössä tuotteistanut kymmeniä erilaisia asiantuntijapalveluita. Noste Oy on Suomen kokenein asiantuntijapalveluita tuotteistava yritys, joka historiansa aikana on auttanut yli 400 yritystä tuotteistamaan palveluitaan.

    Valmentajana Tommi on innostava ja hyvin käytännönläheinen. Kaikki valmennuksessa esitettävät keinot ovat käytännössä koeponnistettuja ja hyväksi koettuja. Valmentamisen lisäksi Tommi tekee jatkuvasti käytännön tuotteistusprojekteja eri toimialoja edustavien asiantuntijaorganisaatioiden kanssa.

    Palautetta aiemmista koulutuksista:
    – ”Parasta valmennuksessa oli valmentajan syvä asiantuntemus aiheesta ja innostava tapa kertoa asiat ymmärrettävästi.”
    – ”Saimme runsaasti uusia ajatuksia ja nopeasti käytäntöön vietäviä oppeja.”
    – ”Työskentelymallit ovat tehokkaita, monessa liemessä keitettyjä ja punnittuja.”
    – ”Oli helppoa tulla kiteytyksen ammattilaisten pöytään.”
    – ”Oli aikaa pysähtyä ja yhdessä miettiä, miksi ja kenelle tuotteistamme palvelua.”
    – ”Saimme selkeyttä, työkaluja ja intoa palvelujen kehittämiselle.”
    – ”Ydinviesti, mitä haimme löytyi ja saimme ideoita törkeän lupauksen kiteyttämiseen.”
    – ”Kaikessa paistaa vetäjän laaja-alainen kokemus, sekä taitava asioiden ja ideoinnin eteenpäin vieminen. Lisäksi tämä oli vielä sangen mukavaakin.”


    Ohjelma

    09:45 Tervetuloa linjoille, yhteyksien tarkistus
    10:00 Koulutus alkaa

    – Mitä tuotteistaminen todella tarkoittaa
    – Mitkä ovat hittipalvelun kuusi tärkeintä osaa?
    – Miksi sinäkin tarvitset sisäänheittotuotteen?
    – Mistä tuotteistusprojekti kannattaa aloittaa?
    – Mitkä ovat tuotteistajan tyypilliset virheet?

    Aikaa kysymyksille

    11:30 Koulutus päättyy


    Koulutuspaikka:
    Tämä koulutus toteutetaan Zoom-webinaarina, joka toimii etävalmennuksena mukavasti. Voit kysyä ja kommentoida chatissa.

    Ajankohta:
    1.12.2023
    klo 10.00 – 11.30

    Osallistumismaksu:
    227 euroa
    / hlö (+ alv 24%). Sisältää sähköisen materiaalin.

    Ryhmäetuhinnat:
    samasta organisaatiosta kaksi osallistujaa: 197 euroa / hlö (+ alv 24%),
    kolme tai useampia osallistujia: 177 euroa/ hlö (+ alv 24%).

    Laskutus tapahtuu, kun koulutuksen toteutuminen varmistuu.

    Bonus:
    Tallenne on osallistujien katsottavissa kahden kuukauden ajan toteutuksen jälkeen.

    Myös tiimi- sekä yritys- ja organisaatiokohtaisena, pyydä tarjous!


    Ilmoittautumisen peruutusehdot:
    Jos osallistuminen peruutetaan myöhemmin kuin 8 päivää ennen koulutustilaisuuden alkua, veloitetaan 50 % koulutustilaisuuden hinnasta. Mikäli osallistumista ei peruuteta lainkaan, veloitetaan koko koulutustilaisuuden hinta. Esteen sattuessa koulutuspaikan voi luovuttaa toiselle samassa organisaatiossa.

    Kouluttajan muut kurssit

    Samankaltaisia kursseja