
Tekoälyn käyttö Excelissä (3 h)
240 euroa /hlö + alv 24 %
13.06.2023, Etäkoulutus
240 euroa /hlö + alv 24 %
13.06.2023, Etäkoulutus
Excelissä on tekoälyominaisuuksia, joita voidaan käyttää tietojen analysoinnissa, ennustamisessa ja raportoinnissa. Tekoälyn käyttö Excelissä on varsin uutta ja kehittyy nopeasti koko ajan.
Tavoite
Tämän koulutuksen jälkeen tunnet Excelin tekoälyominaisuudet ja ymmärrät missä tilanteissa voit niitä hyödyntää. Lisäksi tunnet joidenkin käytetyimpien Excelin tekoälylisäosien toimintaa.
Kenelle
Koulutus sopii kaikille, jotka työskentelevät Excelin parissa ja haluavat tehostaa työskentelyä Excelissä.
Kouluttaja:
Erkki Renvall
Erkki kouluttaa ja konsultoi ohjelmistoja ja teknologioita hyvin laajasti. Tällä hetkellä mieluisimpia ovat Excelin Pivot, Power Pivot, Power Query sekä VBA-ohjelmointi. Lisäksi hän kouluttaa mm. Power BI, Visio ja Project -ohjelmia, SQL-kyselykieltä sekä projektinhallintaa ja projektijohtamista.
Ohjelmaversio
Tämä koulutus soveltuu Excelin Microsoft 365 ja Excel 2019 -versioille.
Koulutuksen sisältö
Johdanto Excelin tekoälyyn
Excelin tekoälyyn pohjautuvat työkalut
– Tekoälyn käyttö Excelissä tällä hetkellä
– Mitä ovat Ideat?
– Miten ja mihin voin käyttää Excelin dynaamisia funktioita?
– Taulukon muodostaminen kuvasta
– Tietotyypit-toiminto
– Käyttäjälle näkymättömät tekoälytoiminnot
Tutustuminen Excelin joihinkin tekoälyä käyttäviin lisäosiin ja palveluihin
– Tehokkuutta kaavojen tekoon Excelformulabotilla
– Tekstianalyysia Excelissä MonkeyLearnilla
– Monipuolista apua Ajelix-työkaluista
– Pystyykö ChatGPT ratkaisemaan monimutkaisia Excel-ongelmia?
Tekoälyn tulevaisuuden näkymät Excelissä
Koulutuspaikka:
Etäkoulutus
Ajankohta:
13.6.2023, klo 13-16
Hinta:
240 euroa /hlö + alv 24 %.
Ilmoittautumisen peruutusehdot:
Myöhemmin kuin 14 päivää ennen koulutuksen alkua tulleista peruutuksista veloitamme 50 % kokonaishinnasta. Mikäli osallistumista ei peruuteta lainkaan, veloitetaan koko koulutustilaisuuden hinta. Esteen sattuessa koulutuspaikan voi luovuttaa samassa organisaatiossa työskentelevälle henkilölle.
Tekoälyn käyttö Excelissä (3 h)
240 euroa /hlö + alv 24 %
13.06.2023, Etäkoulutus