Contract Managerin tietopaketti – tehokas katsaus sopimuskäytännöistä
Yrityksen sopimukset kuntoon -koulutuksessa opit olennaiset asiat yritystoiminnan sopimuksista ja sopimusriskien hallinnasta.
Mitä saat?
– Saat runsaasti tietoa kotimaisten ja kansainvälisten sopimusten ehdoista ja tulkintaperiaatteista.
– Opit laatimaan hyviä sopimuksia ja valitsemaan oikeanlaisen strategian sopimusneuvotteluihin.
– Opit hallitsemaan yrityksen tärkeimpiä sopimusasioita.
– Tavoitteena on näin auttaa yritystäsi menestymään hyvillä sopimusehdoilla ja välttämään sopimusriskejä.
Ensimmäisenä päivänä perehdymme
– sopimuksen syntymiseen ja sopimusten tulkintaperiaatteisiin,
– aie- ja esisopimuksiin,
– myynti- ja ostosopimuksiin sekä
– IPR-oikeuksien suojaamiseen sopimuksissa.
Toisena päivänä ohjelmassa on
– kansainvälisten sopimusten erityispiirteet,
– konsultti- ja suunnittelusopimukset ja niihin sovellettavat KSE-ehdot,
– sopimusriitojen ratkaisu sekä
– käytännön harjoitus erilaisista sopimustyypeistä.
Miksi koulutus on hyödyllinen?
– Yrityksillä on usein puutteita sopimuskäytännöissä ja joskus yritys voi altistua jopa tiedostamatta merkittävillekin sopimusriskeille.
– Usein toimituksia ja yhteistyösuhteita hoidetaan suullisilla sopimuksilla, puutteellisilla kirjallisilla sopimuksilla tai sellaisilla sopimuksilla, jotka eivät ole harmoniassa sovellettavan lainsäädännön kanssa.
– Yrityksillä on yleensä tarvetta kehittää sopimuskäytäntöjä ja näin välttää liiketoiminnassaan monia vakavia sopimusriskejä.
Kenelle?
Käytännönläheinen valmennus on tarkoitettu yritysten sopimusasioista vastaaville henkilöille kuten omistajayrittäjille, toimitusjohtajille, talousjohtajille ja myynti- ja ostotehtävissä toimiville henkilöille.
Koulutus soveltuu sekä suurille että pienille yrityksille johdatuksena sopimusriskien hallintaan.
Kouluttaja

Kouluttajana toimii Partner, KTM Petri Nevalainen Smartius Oy:stä. Hän työskentelee päivittäin yritysten sopimusasioiden parissa.
Petri on pidetty kouluttajamme vuosien esiintymiskokemuksella, ja hän saa jatkuvasti kiittävää palautetta asiantuntevista, suosituista koulutuksistaan.
Palautetta osallistujilta:
– ”Sain paljon uusia ajatuksia, mitä tulee ottaa huomioon sopimuksissa. Kouluttajalla hyvä kokemus aiheesta ja riittävän laajalla perspektiivillä.”
– ”Kattava katsaus B2B-sopimuksiin sekä myyjän että ostajan kannalta, juristin näkökulmasta.”
– ”Koulutus ohjasi sopivasti arvioimaan oman työnantajan sopimuskäytäntöjä.”
– ”Koulutuksen anti oli erittäin hyvä. Oli tarve tämmöiselle.”
OHJELMA
1.päivä
09:00 Ilmoittautuminen ja aamukahvi
09:30 Sopimuksen syntyminen, sopimusriskien hallinta ja salassapitosopimus
– Sopimuksen syntyminen ja laatiminen
– Sopimuksen neuvotteluprosessi
– Sopimusten tulkintaperiaatteet
– Salassapitosopimukset osana neuvotteluprosessia
– Miten sopimusriskejä hallitaan?
Tauko
Sopimusten ehtoja
– Toimitusehdot
– Sopimussakko
– Vastuunrajoitusehdot
– Kilpailukielto- ja salassapitoehdot
Palvelumyynnin ja tavarakaupan erityispiirteet sopimuksissa
12:30 Lounas
13:15 Yleiset sopimusehdot
– Osto- ja myyntisopimukset
– Yleiset osto- ja myyntiehdot
14:15 Iltapäiväkahvi
14:30 Aiesopimus ja esisopimus
IPR-oikeuksien suojaaminen sopimuksissa
– Immateriaalioikeudet sopimuksissa
– Miten suojata tehokkaasti immateriaalioikeuksia sopimusehdoilla
15:30 Koulutuksen ensimmäinen päivä päättyy
2.päivä
08:30 Aamukahvi
09:00 Kansainväliset irtaimen kaupan sopimukset
– Kansainvälisten sopimusten erityispiirteet
– CISG – kansainvälinen kauppalaki ja sen soveltaminen
– Sovellettava laki
– Virhe- ja viivästysvastuut
– Vastuunrajoitukset
Tauko
Sopimusriitojen ratkaisu kotimaisissa ja kansainvälisissä sopimuksissa
– Välimiesmenettely
– Tuomioiden täytäntöönpano
11:30 Lounas
12:15 Käytännön case-harjoituksia
– Perehdymme käytännön oikeustapauksiin ja teemme case-harjoituksia, joissa sovelletaan koulutuksessa opittua
Konsultti- ja suunnittelusopimukset ja niihin liittyvät erityiskysymykset
– Yleiset sopimusehdot KSE 2013
– Virhe- ja viivästystilanteet
– Konsultin vastuukysymyksiä ja oikeustapauksia
14:00 Koulutus päättyy
Covid-19 -tiedote
Toimimme vastuullisesti yhteistyössä koulutuspaikkojen ja yhteistyökumppaniemme kanssa. Noudatamme THL:n ja Valtioneuvoston ohjeistuksia ja määräyksiä. Asiakkaidemme ja henkilökuntamme terveys on meille ensiarvoisen tärkeää. Lähetämme lisätietoa käytännöistä asiakkaille koulutuspäivien osallistumisohjeessa. Tervetuloa koulutuksiin!
Koulutuspaikka:
Radisson Blu Seaside Hotel, Ruoholahdenranta 3, 00180 Helsinki
Ajankohta:
ke-to 05.-06.10.2022
Hinta:
1197 euroa /hlö + alv 24 %. Valmennukseen sisältyy koulutusmateriaali sekä lounas ja kahvitarjoilut koulutuspäivien aikana.
Ryhmäetuhinta:
Samasta organisaatiosta kaksi osallistujaa: 1157 euroa /hlö + alv 24 %,
kolme tai useampia osallistujia: 1097 euroa /hlö + alv 24 %.
Ilmoittautumisen peruutusehdot:
Peruutus on ilmoitettava viimeistään 14 päivää ennen koulutustilaisuuden alkua. Myöhemmin tehtävistä peruutuksista veloitetaan 50 % koulutustilaisuuden hinnasta. Mikäli osallistumista ei peruuteta lainkaan, veloitetaan koko koulutustilaisuuden hinta. Esteen sattuessa koulutuspaikan voi luovuttaa toiselle samassa organisaatiossa työskentelevälle.